Sayfalar

19 Nisan 2012

Fırtına çıktığında uyuyabilmek için...

 İstanbul'da 17.4.2012 tarihinde denizcilerin "hava kaçak yaptı" diye nitelendirdiği kısa süreli bir fırtına yaşandı. Meteoroloji bu fırtınayı iki gün öncesinden uyarmasına rağmen doğadan kopuk yaşayan bizler iletişimin bu kadar yoğun olduğu bir çağda hazırlıksız yakalandık,  her zamanki gibi "AFET" deyip geçiştirdik.
Zaten ülkemizde herhangi bir olayın ortalama gündemde kalma süresi 21 gün olduğu için unutup gideceğiz ama bir anda  arkadaşlarımdan birinin daha önce gönderdiği aşağıdaki metin aklıma geldi:

Yıllar önce bir çiftçi, rüzgarı bol olan bir tepede bir çiftlik satın almıştı. Yerleştikten sonra ilk işi bir yardımcı aramak oldu.
Ama ne yakındaki köylerden ne de uzaktakilerden kimse onun çiftliğinde çalışmak istemiyordu. Müracaatçıların hepsi çiftliğin yerini görünce çalışmaktan vaz geçiyor, burası fırtınalıdır, siz de vazgeçseniz iyi olur diyorlardı.

Nihayet çelimsiz, orta yaşı geçkince bir adam işi kabul etti. Adamın haline bakıp 'çiftlik işlerinden anlar mısın?' diye sormadan edemedi çiflik sahibi. 'Sayılır' dedi adam, 'fırtına çıktığında uyuyabilirim'.
Bu ilgisiz sözü biraz düşündü, sonra boşverip çaresiz adamı işe aldı.
Haftalar geçtikçe adamın çiftlik işlerini düzenli olarak yürüttüğünü de görünce içi rahatladı. Ta ki o fırtınaya kadar:

Gece yarısı, fırtınanın o müthiş uğultusuyla uyandı. Öyle ki, bina çatırdıyordu. Yatağından fırladı, adamın odasına koştu: 'Kalk, kalk!
Fırtına çıktı. Herşeyi uçurmadan yapabileceklerimizi yapalım.' Adam yatağından bile doğrulmadan mırıldandı: 'Boşverin efendim, gidin yatın. İşe girerken ben size fırtına çıktığında uyuyabilirim demiştim ya.' Çiftçi adamın rahatlığına çıldırmıştı. Ertesi sabah ilk işi onu kovmak olacaktı, ama şimdi fırtınaya bir çare bulmak gerekiyordu.

Dışarı çıktı, saman balyalarına koştu: A-aa! Saman balyaları birleştirilmiş, üzeri muşamba ile örtülmüş, sıkıca bağlanmıştı. Ahıra koştu. İneklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş, ahırın kapısı desteklenmişti. Tekrar evine yöneldi; evin kepenklerinin tamamı kapatılmıştı. Çiftçi rahatlamış bir halde odasına döndü, yatağına yattı. Fırtına uğuldamaya devam ediyordu. Gülümsedi ve gözlerini kapatırken mırıldandı:  'Fırtına çıktığında uyuyabilirim'.

Sıkıntılara zihnen (bilgi, plan), mânen (moral), maddeten (tedbir) hazırsanız, fırtına çıktığında uyuyabilirsiniz. Hayatınız boyunca.Zonguldak'taki maden ocaklarının girişinde yazdığı gibi: Önce tedbir, sonra tevekkül...
 

Hiç yorum yok: