Sayfalar

17 Temmuz 1999

Cennetin Dibi - Gündüz Vassaf


Cennetin Dibi
CENNETİN DİBİ
Son yılların en çarpıcı kitaplarından Cehenneme Övgü'de gündelik yaşantımızda gönüllü tutsaklığımıza dikkatleri çeken Gündüz Vassaf, bu sefer de bizi modern insanın sınır tanımayan eğlencelerinin dipsiz kuyularına indiriyor.

Rüyaların satılıp hükümetlerin kiralandığı beldelerde Freud'un kuramlarını    Amsterdam'da yaşama geçiren genelevlere uğruyor, Yunan adalarında özgürlüğün     yepyeni yaşam biçimlerini hayata geçiren kolonilerle karşılaşıp Çin gizli     servisinin iç yüzünü açığa çıkarıyor, renk renk cenaze törenlerinde dinlerin özelleştirme çabalarına tanık oluyorsunuz. Kitabı okurken bir sürü bilgiler de ediniyorsunuz. Ama bilgilendikçe yoğunlaşan soru işaretleri bulutunun altına girip sunulanların doğruluğundan da şüphe etmeye başlıyorsunuz. Ancak "Prenses Diana" gibi, bilimkurgu tadındaki kimi öykülerin "doğrulandığını" basın ve televizyonun fark etmesi de Cennetin Dibi'nin şaşırtıcı özelliklerinden    biri. Gündüz Vassaf bizi gelecekteki gündelik yaşamımızın dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yine çarpıcı yine ayrıksı.

Gündüz Vassaf düşgücünün avukatı, düzyazımızın en özgür ruhlu kalemi...

Gündüz Vassaf Cehenneme Övgü kitabından sonra yayınladığı Cennetin Dibi'nde, gündelik dilde "şaka gibi" diye tabir ettiğimiz ve gündelik hayatımızın nereye doğru gittiğini gösteren küçük sinyaller veriyor.


Kitap Hakkında yorumlar:


"Bu kitabında bize postmodern zamanlarda çokça gündeme gelen gerçeğin ve kurgunun birbirini takip ettiğini gösteren bir metin sunan Gündüz Vassaf, kafamızda pozitif dünyayı agılarken kurduğumuz kurgunun sözde-gerçekliğini mizah tadı veren öyküleriyle dile getiriyor."
Orhan Pamuk


"Modern zamanlarda aslını yitirerek sahteleşen hayat tarzlarının içyüzü...
Kendisini özelleştirerek kurtarmaktan başka çözüm üretemeyen insanın 'iktisadi akla' tutkunluğu...
Cennetin Dibi'nde "dibe" çöken her şey var."
Ayça Atikoğlu


"Gündüz Vassaf bize cennetmiş gibi sunulan saçma sapan şeyleri sonuna en son sınırına kadar zorluyormuş gibi: Rüya Şirketleri, Ölüm Marketleri, Sperm Soykırımı Depresyonları, Marlboro Meydan Muhabereleri..."

Fatih Artunöz
  Türkçe; 13 x 19.5 cm., Resimli; ISBN: 975-470-734-0; 246 s., 1. Basım; İstanbul 1999Hiç yorum yok: